• info@724servisler.com
  • 0850 840 3293
TAKİBE AL FAVORİLERE EKLE
9 ZİYARETÇİ
  • YETKİLİ KİŞİ: Belirtilmemiş
  • ADRES: Belirtilmemiş
  • TELEFON: Belirtilmemiş
  • SOSYAL MEDYA:
SERVİS YERLERİ EDİRNE

FİRMA HAKKINDA

Rate this post

Yirmi birinci yüzyılın parlayan yıldızı teknoloji olarak hayatımızdaki yerini sağlamlaştırmıştır. Eğlenceden temizliğe, temizlikten yiyeceklere, yiyecekten iletişime kadar her alanda teknolojinin kullanımı görmek mümkündür. Teknolojinin hızlı gelişmesi ile her alanda olduğu gibi beyaz eşya sektöründe de büyük bir gelişme söz konusu olmuştur. Beyaz eşyasektöründe yer alan markalar arasında da kıyasıya bir rekabet ortamı doğmuştur. Beyaz eşya üretimi yapan firmalar ise kendilerini tüketicilerin ihtiyaçları ve beklentisi doğrultusunda şekillendirme yoluna gitmişlerdir. Beyaz eşya üretimi yapan firmalar çeşitlenen seçenekler karşısında birtakım politikalar ile satış oranlarının arttırmayı hedeflemişlerdir. Rekabet ortamındaki firma politikaları tüketicilerin lehine olmuştur. 

Beyaz eşya sektöründe satın alma sürecinde tüketicilerin kararlarını etkileyen birçok değişken bulunmaktadır. Satın alma sürecini etkileyen bu değişkenler sosyal, kültürel, psikolojik faktörler, demografik ya da pazarlama faktörleri biçiminde olabilmektedir. Tüketicilerin tercihi kendilerine en büyük faydayı sağlayan marka yönünde olmaktadır. Satın alma sürecinde etkili olan diğer faktörler de Kişisel etkenler, ekonomik etkenler, psikolojik etkenler ve sosyolojik etkenler biçiminde karşımıza çıkmaktadır. 

Tüketiciler için beyaz eşya satın almanın öncül somut nedeni; dayanıklı ev aletleri ile gündelik işlerde zamandan ve iş gücünden tasarruf sağlayabilmektir. Psikolojik nedenlerine inildiğinde ise tüketicinin benliğini göstermek için kullanmış olduğu cihazlar şeklinde görülmektedir. Tüketicilerbeyaz eşya almak istediklerinde günümüzde evlerinin en yakınında bile birçok markanın satış noktasını bulmaları olasıdır. Piyasanın rekabet içerisinde olması çeşitli beyaz eşya markalarının da hayatımıza kendilerine her yıl farklılıklar katarak bulunmasına olanak sağlamıştır. 

Beyaz eşya sektöründe, her beyaz eşya markasının piyasaya sunmuş olduğu elektronik cihaz büyük ölçüde aynı donanımı takip etmektedir. Hali hazırda beyaz eşya sektöründe piyasaya sunulan beyaz eşya cihazları: buzdolapları ve derin dondurucular, çamaşır makineleri, kurutma makineleri, bulaşık makineleri, fırınlar, ankastre ürünler, aspiratörler, set üstü ocaklar ve diğer pişirme grupları, termosifonlar, kombiler ve klimalar biçiminde kataloglara ayrılmıştır. Mutfak temizliği, çamaşır temizliği, ısıtma ve soğutma, pişirmenin ve beslenmenin kalitesinin arttırılması için her markanın kendi ürün yelpazesi tüketicilerine sunulmuştur.

Teknolojinin yaşadığımız yüzyıl içindeki kadar gelişmediği ya da en ilkel sayılabilecek cihazların kullanımının olduğu zamanda ev işlerinin yapılması, hijyen ve düzenin sağlanması, yemek pişirmenin ve yiyecek saklanmasının olabildiğince kaliteli olması günümüzle kıyaslandığında az verimli haldeydi. Çünkü hava koşullarına uyum sağlanması için sobaların yakılması, temizlik için büyük efor sarf edilmesi ve yiyeceklerin pişirilmesi için zahmetli süreçlerden geçilmesi zorunlu durumdaydı. Ev işlerinin bu kadar zahmetli süreçleri içermesi ise insan enerjisinin başka alanlarla aktarılmasına engel olmaktaydı. Şehirleşmenin hız kazanması, ekonomik refahın yükselmesi, eğlence ve sosyal aktivite kavramlarının ön plana çıkmasına zemin hazırlamıştır. 

Refah seviyemizi arttırarak iş gücünden tasarruf edilmesini, aynı zamanda yapılan işin kalitesinin de artmasını sağlayan dayanıklı ev aletleri olan beyaz eşyalar, periyodik bakımlara ihtiyaç duymaktadırlar. Periyodik bakımları gerçekleştirilmeyen elektronik aletlerin göstermiş oldukları performansta düşüş gözlemlenmektedir. Bu nedenle beyaz eşyanın türü fark edilmeksizin muhakkak işinin ehli olan teknik servis tarafından bakımlarının yapılması önem arz etmektedir. Beyaz eşya kullanıcıların karşılaşmalarının mümkün olduğu birçok arıza söz konusu olmaktadır. 

Dayanıklı ev aletlerinin yaygın kullanım alanına sahip olması, arıza ile karşılaşan tüketicilerin de ortak noktada buluşmasına neden olmaktadır. Bu sebep ile her kullanıcı muhakkak beyaz eşyasını bir ya da birden çok kez beyaz eşya servisine başvuruda bulunmuştur. Markasının ne olduğu fark etmeksizin buzdolapları ya da derin dondurucularda; yetersiz soğutma, buzlanma, yiyecekleri çürütme, gürültülü çalışma, buzdolabı ya da dondurucu kapaklarının kapanmaması, cihazdan olağandışı olarak nitelendirilebilecek seslerin gelmesi şeklinde olabilmektedir. Çamaşır makinelerinde kullanıcıların karşılaşmış olduğu problemlerden bazıları ise giysilerde deterjan kalıntılarının bulunması, cihazın titreşim eşliğinde gürültülü çalışması, istenilen yıkama programının seçilememesi, durulama programının istenilen biçimde durulamadan ya da sıkmadan çıkarması, deterjan bölmesinde köpük oluşumu, çamaşır makinesinin suyu tahliye edememesi ya da su alamaması şeklinde tezahür etmektedir.

Bulaşık makinelerinde karşılaşılan problemler ise makineye dizilmiş olan mutfak araç gereçlerinin üstünde çizikler bulunması, mutfak eşyalarının yıkamadan sonra lekeli çıkması, seçilen bulaşık yıkama programının seçilememesi, cihazın kapağının kapanmaması, deterjan bölmesinin açılmaması şeklinde görülmektedir. Kombi adı verilen kat kaloriferlerinin kullanım süresinde görülen sorunlar kombinin su akıtması, istenilen sıcak su derecesine ulaşılamaması, ateşleme yapılmaması, baca tahliye problemleri olarak karşılaşılmaktadır.  Isıtma – soğutma sınıflandırmasında önemli bir yer kaplayan cihazlardan olan klimalarda tüketicilerin yaşamış olduğu arızalardan en yaygını klimanın bir koku eşliğinde hava üflemesi biçimindedir. Bunun yanı sıra klimalarda soğuk hava yerine sıcak havanın üflenmesi ya da tam tersinin gerçekleşmesi, klima kapakçıklarının birbirlerine temas ederek çalışması, klima montajının hatalı yapılması ya da cihazın gürültülü biçimde çalışması olarak karşılaşılabilir. Beyaz eşyalardaki arızalar kimi zaman cihazların gösterge panelinde bulunan dijital gösterge ya da led ışıkları aracılığı ile gösterilmektedir. Tüketicilerin gözle görülür olmadığı müddetçe elektronik cihazların her problemlerini anlamları oldukça zordur. Anlaşılsa bile gerekli teknik bilgi, tamir için gereken aletler ve orijinal parçaları tedarik etmekten yoksun olunduğundan dolayı işinde uzman kişilere başvurulması zorunluluk haline gelmiştir. 

Beyaz eşya kullanıcıların, cihazlarının bakımını yaptırmaları ya da arızalarını gidermek için teknik servis arayışlarına girmesi doğal bir sonuç olarak karşımıza çıkmaktadır. Beyaz eşya teknik servislerinin seçimi, bulundurdukları özellikler ve servis ustalarının nitelikleri ve benzeri faktörlerden etkilenmektedir. Tıpkı cihaz seçimi gibi beyaz eşya servisinin de seçim süreci birçok değişkenle doğrudan bağlantılıdır. İyi bir teknik servisin bulundurması gereken öncelikli özellik orijinal parçaları kullanabilmesidir.

Yan sanayi adını verilen orijinal olmayan beyaz eşya parçaları cihazlara takıldığında kısa süreli bir tamirat söz konusu olmaktadır. Bu nedenle cihazın arızasının kısa süreli giderilmesinin yanı sıra geri kalan mekanik donanımlarının da çalışma performansını etkilemektedir. Beyaz eşya servislerinin sadece orijinal parça kullanmaları da yeterli değildir; orijinal parçaları sürekli olarak stokta bulundurarak hem zamandan hem de ücretten tasarruf sağlamaları beklenmektedir. Teknik servis kurumlarının bel kemiğini servis ustaları oluşturmaktadır. Kullanılan parçalar orijinal olsa dahi yeterli teknik bilgiye sahip olmayan servis ustaları istenilen verimli tamiratı sağlamada engel olmaktadır. Eğer yetkili servis konumundaysa bayiliği yapılan markanın değil ise hali hazırda piyasada bulunan bütün cihazların teknik bilgisine sahip olunarak hizmet sağlanılmalıdır. 

FİRMA HAKKINDA YORUM YAP

FİRMA HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.