HABER DETAYI

12 Eylül 2018 8:53 pm

300 yıllık Fransız devi Türkiye’ye giriyor

300 yıllık Fransız devi Türkiye’ye giriyor
Rate this post

300 yıllık bir geçmişe sahip bulunan ve dünyada ısıtma sistemlerinin önde gelen kuruluşlarından biri olan Fransız De Dietrich şirketi duvar tipi yoğuşmalı kombi ile merkezi ısıtma sistemine alternatif olarak Türkiye pazarına giriyor.

De Dietrich’in Türkiye Distribütörü olan Elginkan Topluluğu Şirketi Emas A.Ş’nin Genel Müdürü Cahit Köse, hedef kitlenin doğal gazın yeni kullanıma girdiği şehirlerin yanı sıra villalar, çok katlı yapılar, oteller ve büyük metrekareli daireler olduğunu söyleyerek, 10 cihaza kadar birbirine bağlanarak merkezi sistem gibi çalışacak yoğuşmalı kombileri Nisan ayında pazara sunacaklarını açıkladı.

De Dietrich MC duvar tipi yeni nesil yoğuşmalı kombinin lansmanı dolayısıyla düzenlenen basın toplantısına Emas A.Ş. Genel Müdürü Cahit Köse, De Dietrich Yönetim Kurulu Üyesi Michel Troester ve De Dietrich İhracat Bölge Müdürü Eric Boulin katıldı.

“TÜRKİYE’YE İNANIYORUZ, ÖNÜMÜZDE YÜZDE 90’ LIK BİR PAZAR VAR”

Basın toplantısında görüşlerini açıklayan De Dietrich Yönetim Kurulu Üyesi Michel Troester, Avrupa’da pazarın yüzde 70’ini eski binalardaki klasik kombilerin yüksek enerji verimliliği sağlayan yoğuşmalı kombilerle değiştirilmesiyle oluştuğunu, geleneksek kombilerin yoğuşmalı kombi ile değiştirilmesi oranının Türkiye’de yüzde 10’larda kaldığını belirtti. Michel Troester, ısıtma sistemleri ile inşaat sektörü arasında çok yakın bir ilişki olduğunu ve gayrimenkulün krizden en fazla etkilenen sektörler içinde yer aldığını, bu nedenle ısıtma sistemindeki tüm şirketlerin işinin bu dönemde zor olduğunu kaydederek, “ Biz Türkiye pazarına büyük inanç duyuyoruz. İnşaat sektörü yeniden canlandığında, yüksek enerji verimliliği sağlayan yoğuşmalı kombiye talebin de önemli oranda artacağını düşünüyoruz. Türkiye’de yoğuşmalı kombiler eski binalardan ziyade, yeni yapılan binalarda kullanılıyor. Şu anda eski binalarda bu oranın yüzde 10’larda olduğunu düşünürsek önümüzde gidecek yüzde 90’lık önemli bir pazar olduğu açıktır” dedi.

“TÜRKİYE ENERJİDE DIŞA BAĞIMLILIĞINI SONA ERDİRMELİ”

Michel Troester, Avrupa’nın enerjide petrole bağımlı olduğunu, Türkiye’nin de ısıtma sistemlerinde doğalgaza bağımlı bulunduğuna dikkat çekerek şu değerlendirmeyi yaptı:

“ Bu süreçte Avrupa için de Türkiye için de yenilebilir ve dönüştürülebilir enerji kaynaklarına geçiş büyük önem taşıyor. Türkiye güneş enerjisini sadece sıcak su üretmek amaçlı kullanıyor. Avrupa’da güneş enerjisi giderek ısıtmada da öne çıkıyor. Türkiye de yoğuşmalı kombi sistemleri ile güneş enerjisini entegre ederek daha verimli enerji kullanımını sağlamalı. Güneş enerjisi ile ısı pompalarını ve kombileri birleştiren sistem bugünkü rakamlarla pahalı görünebilir. Ancak sağlanan enerji verimliliği dikkate alındığında belirli bir süre sonra sistemin kendini amorti ettiği görülecektir. Türkiye bugünkü maliyet koşullarında bile bu maliyeti kaldıracak projeler geliştirmek durumundadır.” Enerji verimliliği sağlayan yoğuşmalı cihazların Avrupa’da yaygın olarak kullanıldığını, global krizle birlikte tasarrufun da her zamankinden daha çok öne çıktığını vurgulayan Troester, “Avrupa’da enerji fiyatları yüksek olduğu için de devlet teşviki ile verimli cihazların kullanımı desteklenmekte ve tüketiciler, enerji verimliliği sağlayan ürünleri tercih etmektedir. Bu cihazların, alternatif enerji sistemleri, özellikle güneş enerji sistemleri ile otomasyon yapacak şekilde kullanılması teşvik edilmektedir” diye konuştu.

“TÜRKİYE ISI ÜRÜNLERİNDE ASYA İLE AVRUPA ARASINDA KÖPRÜ OLABİLİR”

Michel Troester, Türkiye’nin jeopolitik konumu dolayısıyla da gelişmiş ülkelere enerji taşıyan köprü olabileceğini, son beş yıldan bu yana yapılan yatırımlar dikkate alındığında, pazarın tam ortasında yer alan Türkiye’nin ısı ürünlerinin üretildiği bir merkez olabileceğini belirterek şu bilgileri verdi:

“Firmamızı 300 yıla dayanan uluslararası şöhretinin temelinde, ürünlerindeki ileri teknoloji, verimlilik ve mükemmel işçilik yatmaktadır. Geleceğin ihtiyaçlarını bugünden karşılamak için gerçekleştirdiği Ar-Ge yatırımları sayesinde De Dietrich, dünya ısı sektöründe ilklere imza atan firma ünvanını almıştır. Ar-Ge bölümünde çalışanlarımızın sayısı 80’in üzerindedir ve De Dietrich cirosunun yüzde 5’inden fazlası Ar-Ge çalışmalarına harcanmaktadır. Ürünlerimiz, verimli, tasarruflu ve konforlu olmaları özellikleriyle öne çıkmaktadır. Sürekli gelişen ve büyüyen bir yapı içinde De Dietrich, bugün 2 bin200 aktif çalışanı ve yıllık 600 milyon Euro’nun üzerindeki cirosuyla, 60 farklı ülkede faaliyet göstermektedir.”

“VİLLALAR, ÇOK KATLI YAPILAR VE BÜYÜK METREKARELER HEDEF KİTLEMİZ”

Emas Genel Müdürü Cahit Köse, toplantıda soruları yanıtlarken hedef kitlenin doğal gazın yeni kullanıma girdiği şehirlerin yanı sıra villalar, çok katlı yapılar, oteller ve büyük metrekareli daireler olduğunu söyleyerek “ 120 metrekareye kadar dairelere klasik kombiler yetebiliyor. Ancak 250 metrekare üzerindeki daire ve müstakil yapılarda yoğuşmalı kombi kullanımı her açıdan tercih edilmeli. Özellikle Anadolu’da ve Güneydoğu Anadolu’nun yeni gelişen merkezlerinde dairelerin büyüklüğü 250 metrekareye kadar ulaşıyor. Enerji verimliliği ve yeterli ısınma açısından yoğuşmalı kombiler bu tür yapılarda önemli bir fonksiyon görecek”dedi.

 

puan
puan
[Total: 0 Average: 0]

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
Hemen Ara